מהי התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא אוסף של תהליכים שנועדו לשקם ולקדם אזורים ותיקים בסביבה הבנויה. התחדשות עירונית לוקחת בחשבון היבטים פיסיים של המרחב כמו שיפוץ מבנים וחזיתות או פיתוח המרחב הציבורי, וכן היבטים חברתיים וכלכליים. בנהריה קיימים מספר תהליכים של התחדשות עירונית, שכוללים תכנון מפורט לבנייה, שיקום וחידוש תשתיות פיסיות, טיפוח ושדרוג המרחב הציבורי ויישום של כלי מדיניות ואסטרטגיה. כאן תוכלו לעקוב אחר עבודת המחלקה לתכנון עיר לקידום תהליכי ההתחדשות העירונית.

מסמך הבחינה האסטרטגי לנהריה 2040

בהתאם להחלטת הממשלה על הכנת תכנית אסטרטגית ארוכת טווח לדיור (החלטה מספר 2457, 2017), יזמה לשכת התכנון המחוזית צפון עבודת בחינה מעמיקה לאפשרות של הגדלת היצע הדיור במחוז. לשכת התכנון המחוזית בחרה בנהריה להיות עיר ראשה בגליל, ולפיכך להכפיל את היצע הדיור בה. במסמך הבחינה האסטרטגי הוכח מעל לכל ספק שניתן להגדיל את היצע הדיור בנהריה, מבלי להרחיב את גבולות העיר אל השטחים הפתוחים העוטפים אותה. הגדלת היצע הדיור במתווה של התחדשות עירונית תשפר את איכות החיים של תושביה ואת החוסן הכלכלי של הרשות.

תכניות מפורטות (תב”ע)

מתחם לב העיר

מתחם יוספטל

  • תכנית מתארית לשכונת כצנלסון – בהכנה
  • תכנית מפורטת לקריית יוספטל – בהכנה

תכנית לחיזוק מבנים והתחדשות בניינית

בחודש נובמבר 2020 יצאה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית בקול קורא לרשויות המקומיות (01/2020) להמשיך את תנופת תמ”א 38 על ידי הכנת תכנית משופרת להתחדשות בניינים ברשות. תמ”א 38 עתידה להסתיים באוקטובר 2022, והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מבקשת לסייע לרשויות המעוניינות להחליף את התמ”א בגרסה מקומית משופרת, המותאמת לצורכי הרשות המקומית ומדיניותה. העיר נהריה זכתה בקול הקורא יחד עם עוד 4 רשויות: אשדוד, כפר סבא, ראשון לציון ופתח-תקווה.

צוות התכנון מטעם הרשות להתחדשות עירונית והמחלקה לתכנון בעיריית נהריה, החלו בהכנת תכנית מפורטת (תב”ע) להתחדשות עירונית. מדובר בתכנית שתאפשר הריסה ובנייה מחדש, או חיזוק ועיבוי של מבנים ותיקים בעיר, גם אחרי פקיעת תוקפה של תמ”א 38. תכנית כזו תתמוך בתנופת ההתחדשות העירונית בצורה מדודה, מושכלת ומתחשבת, שתיטיב עם העיר.

  • לאתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

שיקום וחידוש תשתיות פיסיות

תכניות להתחדשות תשתיות תחבורה וחנייה

פיתוח ושדרוג המרחב הציבורי