התחדשות עירונית ברחוב סוסקין
תכנית "קצה הפארק"

 

עיריית נהריה יוזמת תכנית להתחדשות מתחם בפינת הרחובות יוסף לוי וסוסקין. התכנית מציעה ראייה כוללת שתתן פתרון להתחדשות הבתים המשותפים, הקמת גני ילדים ומתנ"ס ותכנון מחדש של ציר הפארק "שביל הגנים". עוד מציעה התכנית אפשרות להקמת בניין דיור ציבורי שיציע דירות קטנות למשקי בית יחידניים.
עורכי התכנית: לקשטיין-מרגלית אדריכלים
 

 

מהי התחדשות עירונית?

פרויקטים של התחדשות עירונית נועדו לחדש מרקמי מגורים ותיקים ובכלל זה לשפר, לשדרג, לחזק ולמגן בנייני מגורים ולשדרג שטחים ציבוריים ותשתיות. הפרויקטים כוללים לרוב הוספת דירות חדשות באזורי מגורים בנויים ותיקים, על ידי חיזוק ועיבוי על גבי מבנים קיימים או על ידי הריסת מבנים ישנים ובניית חדשים במקומם. פרויקטים מסוג זה מקודמים הן ביוזמה ממשלתית והן ביוזמה פרטית.

פרויקט התחדשות עירונית מהווה הזדמנות עבור בעלי הדירות לחזק ולמגן את דירותיהם, להרחיב את דירותיהם, ובכך לשפר את איכות חייהם ולהשביח את נכסיהם.
בפרויקט מסוג זה הדירה הקיימת נהרסת ובמקומה נבנית דירה חדשה. זאת בלי שעלויות השיפוץ והבנייה מוטלות על בעלי הדירות. היות שמדובר בהחלטה כבדת משקל, חשוב שבידי בעלי הדירות יהיה כל המידע הדרוש להם כדי לקדם פרויקט מוצלח מבחינתם.

אנחנו במחלקה לתכנון עיר זמינים לענות על כל שאלותיכם בעניין התחדשות עירונית. צרו איתנו קשר!

 

מה מציעה התכנית ברחוב סוסקין?

הקמת מבנה ציבורי לרווחת תושבי הסביבה

בפינת הרחובות סוסקין ויוסף לוי קיימת גינת משחקים. אולם, המגרש שעליו נמצא הפארק מיועד במקור להקמת מבני ציבור. התכנית מפרטת את המוסדות הציבוריים שיוקמו על מגרש זה; גני ילדים, מרכז קהילתי, סלון עירוני ומרחב פתוח לפעילויות קהילה. כחלופה לפארק הקיים, התכנית מציעה לפתח שטח ציבורי אחר, מאחורי מבני המגורים ברחוב סוסקין 8 ו-10, שהיום כלוא ואינו נגיש לציבור. שטח זה הוא חלק משביל הגנים, שבתכנית המקורית לנהריה יועד להיות ציר ירוק שמאפשר מעבר חופשי ומשלב מוסדות ציבוריים ומתקני משחקים.

דיור זול ובר השגה

התכנית מציעה להרחיב את מלאי הדירות הזמינות במיקום זה, שנחשב לאסטרטגי בגלל הסמיכות למרכז העיר. לעיריית נהריה חשוב לייצר דירות קטנות שכל כך חסרות במרכז העיר, על מנת לאפשר למגוון אוכלוסיות לגור בזול במרכז העיר. התכנית מחייבת את היזמים שיגיעו לבנות גם דירות קטנות, שמתאימות למשפחות חד הוריות, זוגות צעירים בתחילת דרכם, אזרחים ותיקים ובעלי מוגבלויות. עוד מציעה התכנית הקמה של מבנה לדיור ציבורי על קרקע בבעלות העירייה.

שיפור הנגישות לשביל הגנים והוספת שטחי מסחר

התכנית מציעה הקמה של בתי עסק בקומת הקרקע ויצירת שביל גישה ציבורי מרחוב סוסקין לתוך הפארק שיוקם בשביל הגנים. בתי עסק במרחק הליכה מהבית יאפשרו לכולנו לבצע יותר פעולות יום יומיות בלי להניע את הרכב. רישוי העסקים בעירייה יבטיח שלא יווצרו מפגעים או מטרדים לדיירים בסביבה.

קישור למצגת התכנית שהוצגה בכנס שיתוף ציבור 29.1.23

 

סטטוס התכנית: קליטה בועדה המקומית

 

שאלות ותשובות - תכנית להתחדשות עירונית ברחוב סוסקין

מה עלינו לעשות עד לאישור התכנית?

אישור התכנית ייקח כשלוש שנים. במהלך תקופה זו, כדאי לבנות נציגות דיירים שמוסכמת על כולם. כדאי שנציגות הדיירים תורכב מ-3-5 דיירים, שמייצגים את חתך האוכלוסייה במתחם. נציגות הדיירים יכולה לעמוד בקשר שוטף עם העירייה ולהתעדכן על סוגיות בקידום התכנית.

במהלך תקופה זו, יזמים עשויים לפנות לדיירים כדי לקבל את רשותם לביצוע הפרויקט. היזמים עשויים להציע הסדרים שונים לפינוי-בינוי, כמו גודל דירה, קומה או פיצוי כספי. משום שיש עוד זמן רב עד אישור התכנית, אנו ממליצים שלא למהר לחתום על הסכם עם אף יזם מתוך לחץ או חיפזון, וכמובן להיוועץ בעורך דין מטעמכם.

ההליך העדיף הוא שנציגות הדיירים תפנה ליזמים ולא להפך. הליך זה נקרא "מכרז יזמים". מכרז יזמים ניתן לערוך רק אחרי שנפחי הבנייה, גדלי הדירות ומספר הדירות יתבהרו. שלב הדיון להפקדת התכנית הוא עיתוי טוב להתחיל את תהליך ההתקשרות עם היזם.

כמה זמן יעבור עד לאישור התכנית?

התכנית נמצאת כעת בתחילת דרכה וצפויה לעבור דיונים רבים במוסדות התכנון, וצפוייה להתאשר במהלך שנת 2024. אנו נעדכן בעמוד זה לגבי התקדמותה.

לאילו כתובות מגורים התכנית הזו מתייחסת?

התכנית הנוכחית מתייחסת למבני המגורים הבאים בלבד: סוסקין 8, סוסקין 10, וסוסקין 12. מבנים אחרים ברחוב סוסקין ויוסף הלוי, נכללים בתכנית אחרת שנקראת "התחדשות הבניינית" ויהנו מאפשרות להתחדש באופן עצמאי. ניתן להתעדכן בעמוד התכנית הבניינית או במשרדי מנהל ההנדסה בקומה 6 עירייה.

צרו קשר

מאור תורג'מן
המחלקה לתכנון עיר, עיריית נהריה
maort@nahariya.muni.il

הרשמה לרשימת התפוצה בתכנית סוסקין-יוסף לוי